Egy testképzavaros mindennapjai
Hetedikes voltam, amikor
először kövérnek csúfoltak. Aztán nyolcadikos, amikor már a családban is
megjegyezték. Én viszont elég jól megvoltam magammal.
Amikor viszont éppen a
csinosabbak táborát erősítettem, és kaptam is pár pozitív visszajelzést, olyan
padlóra kerültem, hogy csak na. És ezt csinálom a mai napig.
Előfordulnak persze jó
időszakok, amikor szinte ugyanaz van a fejemben, mint a tükörben, de ez
leginkább a legvastagabb korszakaimra jellemző. Naná.
Mostanra viszont nagyon
zavar, hogy ilyen fordított helyzetben kell élnem. Mégiscsak lefogytam, na.
Leültem hát beszélgetni
az agyammal. Gondoltam, itt az ideje, hogy a józan paraszti ész vegye át a
szerepet. Sajnos előre borítékolható volt, hogy semmire sem megyek ezzel a fenti kettővel: úgy hadakoznak, mint a leggyűlölködőbb ellenségek. És persze makacs
is mindkettő, nem enged egyik sem az igazából.
Az Ész azt mondja: Olyan
kisméretű ruhákat hordasz, amilyeneket eddig soha. Hát mi ez, ha nem győzelem?
Hinned kell a gönceidnek! De az Agy kapásból legyintéssel reagál, anélkül, hogy
megvárná az előtte szóló utolsó szavait, és mindezt meg is tetézi egy 10
centiméterrel szélesebb szelfivel.
Ezt persze az Ész sem
hagyhatja szó nélkül, replikáz, hogy a gép torzít, a kép szélein meg pláne, és
különben is, a centiméterszalag sem hazudik, mire az Agy – már legyintésre sem
méltatva vetélytársát – csak annyit mond, nézz tükörbe. És az bizony úgy
megmutatja a nappali fényben az összes hibát, zsírt, lógó bőrt és cafatot, hogy
nincs jóérzésű ember, aki azt valaha le merné fényképezni.
No, a diskura eme
szakaszában gondoltam segítségül hívni egy külső szakértőt. Illetve többet is.
És természetesen, ahogy ilyenkor lenni szokott, megint nem jutottam előbbre,
mert a bizottság a családom volt, akikre az Agy azt mondta, elfogultak. Hiába
üvöltözött a háttérből az Ész, megint az előbbi győzött.
Oké, gondoltam, jöjjön
egy kis lelkisegély: füstölő elő, meditáció ON, utána még pár slideshow a
témában a netről. Hátha így eldönthetjük, kinek is van igaza. Igen, egyértelmű
volt, hogy ez sem vezet sehová.
Nem volt mit tenni, igazi
szakértő kell.
Irány a doki. Mégpedig egy bőrhöz, zsírhoz, testképzavarokhoz és
na, jó, szilikonokhoz is tökéletesen értő sebész. Életem első látogatása
volt ez egy ilyen helyen. Remélem, az utolsó is. Csodaszép kuckó, nagyon
barátságos orvos, semmi pénzlehúzás (ingyen konzultáció), brutálisan őszinte
szavak, könnyek és végül értetlenség. Mert ő is azt mondta, amit a család, hogy
nincs itt semmi gond kérem szépen. Az Agy megsemmisítő vereséget szenvedett.
De csak egy órácskára…
Aztán főnixként újra támadott és támad a mai napig, pedig már nagyon unom az állhatatosságát.
Úgyhogy a harc folytatódik, mert ahogy szoktam mondani, annyi más, ettől sokkal
fontosabb dolog van a világon, amire fókuszálni szeretnék. De amíg ez a rohadt
zavargás itt van a fejemben, nem tudok. Éppen ezért napi szinten győzködöm
magam és nem veszek egy darab új göncöt sem addig, amíg nincs rend a fejemben.
A leggings is tökéletesen megteszi. Legalább edzésre ösztönöz.
Persze azt tudnunk kell, hogy
egy Testképesnek, pontosabban egy Testképtelennek (használhatnék akár egy egyszerű
TKZ rövidítést is, ahogy a németek teszik minden hosszabb szóval…), szóval egy Testképtelennek nem ilyen vicces ez a
helyzet, hiszen tényleg minden percét a saját zavarodottsága köti le. (Itt most
nem a "fordított TKZ-sokra" gondolok.) Minden mozdulatával takarja a valós vagy
csak vélt hájrétegeket, úgy ül le, hogy ne látszódjon semmi nem kívánatos
hurkácska - és az mindegy, hogy bőr vagy zsír -, úgy megy el az épületek
mellett, hogy riadtan néz a kirakatüvegre, vajh, ma mit mutat, ha egyáltan kimegy
még emberek közé. Amikor nálam is kezdenek elharapózni ezek a dolgok, megiszom
egy nyugis teát és igyekszem mással törődni. Mondjuk a picivel, akinek már nem
vagyok olyan kényelmes, pihe-puha párna. Hátha majd ő helyretesz. Mert
pszichológushoz még egy jó darabig nem jutok el.
No, de nézzünk bele
röviden egy Testképtelen valamelyik napjába.
Reggel, miután
kényszeredetten lecsapja az ébresztőt, első dolga, hogy lenéz a hasára, hízott-e
az éjjel. Megszámolja a hurkákat, megnyugszik (vagy sem), aztán gyorsan magára
kap pár otthoni göncöt (szigorúan egy számmal nagyobbat), hogy
mihamarabb biztonságban tudja magát. Mert a pőreséget nem viseli.
Aztán meg kell reggelizni,
mert azt muszáj, meg amúgy is éhes. Mivel életmódot váltott, csak egészséges
ételek kerülnek a tányérra, amelyek amúgy nagyon finomak és bőségesek is, de
azért a mumus ott van, hogy biztosan szabad-e ekkora mennyiséggel nyitni a
napot? Végül a Testképtelen megrázza magát, gyorsan rááll a mérlegre –
biztos, ami biztos -, majd eszik.
Reggeli után
hurkaszámlálás 2., rétegek mélyebbre igazítva a melegítőben és jöhet a napi
rutin.
Már észre sem veszi,
hányszor takarja el házimunka közben (minden egyes lehajolásnál) a hasát, mert
ez a Testképtelen pocakfóbiás. Nem szívesen ül le pihenni, hisz akkor a combjai
szétfolynak a fotelben, ezért amikor csak teheti, áll, vagy ha mégis, akkor
szorosan keresztbe zárja a combjait, egymásra rétegezve, s így eltűntetve a
felesleget.
Aztán játék a gyerkőccel,
kajafőzés (hastakarás, combtakarás, bőrellenőrzés, időnként kényszeredett
tükörbenézés – ott van az a fránya dög a falon), és újra evés. Aztán megint.
Mert ötször kell. Minden alkalommal ugyanúgy zajlik: hurkaszámlálás, nadrágba
rejtés, sóhaj.
Délután ki kellene mennie
a boltba. Ehhez fel kellene rendesebben öltöznie. De Testképtelenünket ez sem
mindig érdekli, mert úgysem elégedett. Ha mégis, akkor ráfogja a magassarkúra,
hogy az optikai csalás nagymestere, így megint nincs szépérzése. A kirakati
tükörképet is eszerint redukálja vagy értelmezi. (Mert laposban nagyon kövér,
magassarkúban meg úgysem valós, ugyebár.)
És ez így megy estig,
amikor le kell fürödnie. Ezt felesleges is részletezni. Az egész nem szól
másról, mint testmustráról. Hiába viszi be a mobilt, hogy cikkeket olvasgasson,
netán egy jó könyvet, minden gördítésnél/lapozásnál a hasára és a combjaira téved a tekintete.
Fürdés után
villámtörölközés, aztán egy sprinter gyorsaságával köntösbe bújás, mert a
pőreség még mindig húzós élmény.
Örül az éjszakának, a paplan jól takar. Igyekszik gyorsan elaludni és szép álmokat kíván
magának, amelyekben nincsenek testek, csak virágok, és reméli, hogy minél
később jön majd el a reggel. Mert akkor minden kezdődik elölről.
Szóval, ha eddig nem
tudtad, hogyan él egy testképzavaros, akkor most kaptál belőle egy kis
ízelítőt. Nem egy leányálom, de azért túlélhető. Ez a fázis még mindenképp.
Úgyhogy háborúra továbbra is fel! Győzzön az Ész! Mert vannak fontosabb dolgok, mint már említettem volt...

